Daugavpils pilsētas 13.pirmsskolas izglītības iestāde
  1. Daugavpils pilsētas 13.pirmsskolas izglītības iestāde
  2. Pasākumi
  3. Baltā galdauta svētki

Baltā galdauta svētki

1918. gada 18. novembris un 1990. gada 4. maijs ir divi nozīmīgākie datumi Latvijas valsts vēsturē. 18. novembrī mēs svinam Latvijas dzimšanas dienu, tāpēc varētu teikt, ka 4. maijs Latvijai ir tāda kā otrā dzimšanas diena…

Arī šogad Latvijas ļaudis tiek aicināti 4. maijā svinēt Baltā galdauta svētkus, lai atzīmētu  Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas gadadienu. Šodien mūsu iestādē valdīja svētku noskaņa. Katrā grupā tika klāts balts galdauts un runāts par to dienu, kad Latvija atguva savu neatkarību, izteikti novēlējumi Latvijai, skatītas un pārrunātas filmiņas par Latviju, tika klāti balti galdauti un galdā tika celta maize, medus un citi cienasti.

Baltais galdauts bija kā simbols, kas apvieno. Baltajai krāsai jau mūsu senču tradīcijās ir īpaša simboliska nozīme. Balts – tas ir garīgi tīrs un tikumīgs, sakārtots un harmonisks.Balti klāts galds latviešiem allaž ir bijis godu un svētku galds.

Kopīgi svinot Latvijas otro dzimšanas dienu

4. maiju var dēvēt par Latvijas otro dzimšanas dienu, tādēļ Kultūras ministrija pirms pieciem gadiem ieviesa tradīciju svinēt Baltā galdauta svētkus, akcentējot kopā būšanu pie spodra, skaisti klāta galda, kas simbolizē savstarpēju uzmanību, rūpes, tīrību un saskaņu un dalīšanos pašu gādātā cienastā.

Baltā galdauta svētku galvenie akcenti:

  • kopīga galda klāšana un svinēšana par godu Latvijai kopā ar ģimeni;
  • balts galdauts kā pašapziņas un lepnuma simbols un vienojošais elements;
  • kopā būšana un galda sarunas, piemēram, daloties atmiņās un priekšstatos par 1990. gada 4. maiju, par iegūto brīvību nozīmi un to izmantošanu šodien un Latvijas valsts nākotnes veidošanai; izceļot un godinot savas apkaimes nozīmīgākos notikumus un personības; līksmojot, sadziedoties un sadancojoties u.tml.;
  • senu tradīciju, nemateriālā, t.sk. kulinārā, mantojuma apzināšana un godā celšana, atrodot jaunas kopīgu vērtību apliecinājuma izpausmes.

VIETA: Svētku svinēšana uz skaista balkona vai pie dabas, Latvijas laukos vai citur pasaulē, mazdārziņos vai pilsētas vidē.

AKTIVITĀTES: ģimenes svētku pusdienas, atmiņu stāsti, sadziedāšanās, koku stādīšana, velobraucieni, pārgājieni.

Katram mums ir savas 4. maija svinēšanas tradīcijas  un baltu galdautu savā mājā un iestādē klāsim katru gadu, atzīmējot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas gadadienu,  izjūtot lepnumu  par savu valsti. Lai skaistas svētku svinēšanas tradīcijas katrā ģimenē!

balta_galdauta_svetki-iedvesmai